Urodziny na sportowo. Jak zachęcić dzieci do aktywności?

dziewczynka na żółtym dmuchanym zamku zjeżdżalni
Wynajem zamków dmuchanych. Na co zwracać uwagę?
Maj 2, 2017
Bezpiecznie ale ciekawie. Atrakcje dla dzieci na ognisku
Maj 15, 2017
urodziny na sportowo mecz

Organizując urodziny dzieci, każdego roku staramy się stworzyć imprezę, jakiej nie było. W poszukiwaniu inspiracji warto pomyśleć o atrakcjach ruchowych lub sporcie jako głównym pomyśle na urodziny. Dla fanów sportu będzie to sposób na spersonalizowanie imprezy, a dla pozostałych okazja do aktywności fizycznej.

Dla kogo urodziny na sportowo?

Sportowe animacje bardzo dobrze sprawdzają się na urodzinach, gdyż służą integracji całej grupy. Dzieci koncentrują się na zadaniach i łatwiej przełamują nieśmiałość. Gry zespołowe ponadto zachęcają do zdrowej rywalizacji.

chłopczyk na ściance wspinaczkowej podczas urodzinPisząc o popularnych motywach urodzinowych, wspomnieliśmy, że motyw sportu sprawdza się szczególnie w przypadku dzieci, które lubią konkretną dyscyplinę. Urodziny pod znakiem piłki nożnej lub baletu nie tylko będą wyglądać oryginalnie, ale też sprawią radość wszystkim uczestnikom. Wybór urodzin z tematem sportowym ma też tę zaletę, że uzasadnia zastosowanie atrakcji ruchowych i stawia gości przed faktem dokonanym.

Problem pojawia się w przypadku jubilatów (zwłaszcza starszych dzieci), którzy za sportem nie przepadają. Często swego rodzaju blokadę przed ruchem mają dzieci, które spędzają wolny czas na oglądaniu telewizji lub na grach komputerowych. Pamiętajmy jednak, że podczas większej aktywności ta blokada szybko zniknie, gdyż uwolnione w ruchu endorfiny wprawią dzieci w dobry nastrój. Trzeba tylko zacząć.

Sposoby na zachętę do zabaw sportowych:

  • przykład idzie z góry, więc jeśli sami włączymy się w sportowe animacje urodzinowe, dzieci łatwiej się do nich przekonają,
  • warto posłużyć się przykładem znanego sportowca. Dziś nazwisko Roberta Lewandowskiego lub Agnieszki Radwańskiej może zdziałać cuda (w przypadku małych dzieci lepiej sprawdzi się bajkowa postać),
  • dzieci powinny mieć świadomość, że wszystkie gry podczas urodzin są tylko zabawą. Wytłumaczmy im, że nie muszą być przy tym perfekcyjne i nie powinny się przejmować niepowodzeniami,
  • niezawodnym motywatorem są pochwały i nagrody. Na koniec zawodów dzieci powinny usłyszeć, że się spisały i dostać nagrodę np. w postaci pysznego deseru z motywem sportowym.

Jak dobrać zabawy sportowe?

Bez względu na to, jakie animacje wybierzemy, musimy je dostosować do możliwości dzieci. Bardziej absorbujące zmagania są dla starszych. Młodszym najlepiej zaniżyć poprzeczkę, pozwalając przy tym na pomyłki, wywołujące uśmiech. Poza grą w piłkę nożną lub w baseball można dzieciom zaproponować serię zabaw.

Przykłady zabaw sportowych dla dzieci:

  • wyścigi np. w workach animacyjnych,
  • tor przeszkód, na którym znajdą się elementy wspinaczki, podawania piłki, podskoków itp.
  • rodzajem gry ruchowej może być poszukiwanie skarbu. Zaplanujmy je tak, by odnajdowanie kolejnych wskazówek wymagało od dzieci dużej aktywności.

Planując urodziny ze sportowym motywem pamiętajmy, że różnego rodzaju aktywność fizyczna wymaga odpowiedniej przestrzeni. W zależności od wybranych motywów może być konieczne wynajęcie boiska lub sali gimnastycznej. Z kolei dla niektórych animacji wystarczy trawnik w parku i kilka rekwizytów. W razie potrzeby możemy po prostu wybrać inny repertuar zabaw dla dzieci.

Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie. Sprawia, że czujemy się lepiej, jesteśmy sprawniejsi i szczęśliwsi. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że aktywność dodatkowo uczy wytrwałości i odporności na stres. Ta wiedza przegrywa dziś coraz częściej z elektroniką, a najbardziej tracą na tym dzieci. Organizując imprezę urodzinową na sportowo możemy im pokazać zalety ruchu i zachęcić do uprawiania sportu na co dzień.

Komentarze są wyłączone.