Przegląd zabaw na imprezy andrzejkowe

Animator prowadzi warsztat przygotowawczy dla dzieci
10 powodów, by organizować warsztaty dla dzieci prowadzone przez animatorów
Październik 31, 2017
bodypainting dla dzieci 3
7 najpopularniejszych motywów tematycznych na dyskoteki szkolne
Listopad 3, 2017
zabawa andrzejkowa

Andrzejki to jedna z najpopularniejszych okazji do organizacji szkolnych zabaw i dyskotek. Łączą się z nimi tradycyjne wróżby, które są świetnym motywem przewodnim dla profesjonalnych animatorów, którzy organizują i prowadzą zabawy dla dzieci. Jeśli dodamy do tego przebrania, andrzejki staną się prawdziwym balem.

Impreza andrzejkowa, czyli ostatki

Andrzejki, jak sugeruje nazwa, obchodzone są z 29 na 30 listopada jako ostatnia huczna zabawa przed adwentem. Do dziś nie wiadomo, skąd się andrzejki wywodzą. Część historyków uważa, że ze starożytnej Grecji, a inni, że z kręgu celtyckiego i starogermańskiego. W Polsce po raz pierwszy wspomina się o nich w czasach renesansu, ale z pewnością znane były już wcześniej jako wieczór, w czasie którego dziewczęta wróżą sobie o zamążpójściu. Dziś jest to okazja do niezobowiązującej zabawy – i dla dorosłych, i dla dzieci, niezależnie od płci.

Szkolne andrzejki w profesjonalnej odsłonie

Andrzejkom towarzyszy aura tajemniczości, łączącej się z wróżbami, które się tego wieczora odbywają. I to właśnie jest postawą naszych pomysłów na ostatkowe imprezy. My przygotowujemy scenerię i rekwizyty (przysłonięte okna, przyciemnione światło, lampiony), a także program zabaw i wróżb, a dzieciaki dbają o swoje przebrania.

Andrzejkowe przebrania dla maluchów

Wśród przebrań od lat popularnych na tego typu zabawach, prym wiodą te, dzięki którym ich uczestnicy mogą wcielić się w postaci związane z wróżbami. Dla dziewczynek są to:

 • czarownice,
 • wiedźmy,
 • czarodziejki,
 • wróżki,
 • cyganki.

Powodzeniem cieszą się suknie i sukienki z dominującym kolorem czarnym, ozdobione błyszczącymi elementami, charakterystyczne nakrycia głowy (szpiczaste kapelusze z wiszącą woalką lub bez), rekwizyty (miotła, różdżka zakończona gwiazdką) i biżuteria.

Chłopców z kolei widzimy jako starych (z brodą) i młodych:

 • magów,
 • czarowników,
 • wróżbitów.

W strojach chłopców odznaczają się elementy złote i srebrne, mogą trzymać w dłoniach szklane kule czy proste różdżki.

wosk na andrzejki

W co się bawimy w ostatki

Zacznijmy od najbardziej znanych wróżb, czyli tych związanych z przewidywaniem przyszłości.

 • Lanie wosku przez dziurkę od klucza – klucz symbolizuje tu otwieranie tajemnic, zatem wosk przelany przez jego dziurkę otwiera tajemnice losu: z kształtu, w który zastygnie wosk na wodzie wróżka, czyli animatorka, odczytuje przyszłość.
 • Spodki – pod spodeczkami umieszcza się: obrączkę, symbolizującą ożenek, monetę, symbolizującą pomyślność finansową, listek, oznaczający staropanieństwo, pod czwartym nie umieszczamy nic, co oznacza brak zmian. Spodeczki przestawiamy, a następnie dziecko wskazuje wybrany przez siebie. To, co się pod nim znajduje, jest tym, co przyniesie nadchodzący rok.
 • Buciki – w zabawie biorą udział dziewczynki. Potrzebne będą ich buty. Układamy jeden za drugim przez całą długość sali do wyjścia – but za butem każdej dziewczynki, a następnie przekładamy je od początku. Ten but, który znajdzie się przed drzwiami należy do tej, która pierwsza wyjdzie za mąż.
 • Imię męża/ imię żony – na karteczce zapisane są imiona dziewczynek, a na drugiej – chłopców – tak, by były niewidoczne dla uczestnika zabawy, który przekłuwa kartkę w wybranym przez siebie miejscu. Po odwróceniu kartki odczytywane jest imię przyszłej małżonki lub małżonka.
 • Monety – dziecko wymyśla życzenie, a następnie rzuca grosik do miski – jeśli mu się uda, życzenie spełni się w tym roku.
 • Sznurówki – dzieciaki rzucają sznurówkę za siebie przez lewe ramię, a następnie próbuje odczytać, w jaką literę ułożył się sznurek – jest to pierwsza litera imienia najlepszego przyjaciela.

Dzieci lubią tajemnicze klimaty

Zabaw oczywiście jest wiele, towarzyszy im muzyka i taniec, a także wyśmienity, zabawowy bufet – może w nim być fontanna czekoladowa, wata cukrowa lub piniata, z której trzeba wydobyć łakocie. Rodzaj zabaw dopasowujemy do wieku uczestników imprezy andrzejkowej (dzieci przedszkolne, szkolne), a także do miejsca, w którym się zabawa obywa (wielkość, znajdujące się tam wyposażenie). Zależy nam na tym, by wszyscy się dobrze bawili, dlatego zachęcamy do udziału we wróżbach każdego z osobna. Magiczna atmosfera andrzejek na długo zostaje w pamięci!

Komentarze są wyłączone.