Pierwszy miesiąc w szkole – 3 sposoby na integrację klasy pod okiem animatora

Promocje i nowości. Zobacz co oferujemy.
Październik 3, 2017
Animator prowadzi warsztat przygotowawczy dla dzieci
10 powodów, by organizować warsztaty dla dzieci prowadzone przez animatorów
Październik 31, 2017
Szkola integracja z pomocą animatora

Pierwsze dni spędzane z klasą to moment, w którym warto pomyśleć o zbudowaniu więzi między dzieciakami. A nic nie łączy tak, jak czas spędzony na wspólnej zabawie.

Akcja integracja w szkole za pomocą animatora?

Aktualnie integracja klasy nie jest zadaniem wyłącznie dla wychowawcy. Coraz częściej nauczyciele nawiązują współpracę z profesjonalnymi animatorami, którzy:

 • są świetnie merytorycznie przygotowani do prowadzenia zajęć z dziećmi w różnym wieku,
 • dysponują atrakcyjnymi dla dzieci, a niespotykanymi w szkołach czy przedszkolach, rekwizytami, które są bezpieczne w użytkowaniu.

Poza funkcją integracyjną, zabawa taka będzie świetną inauguracją spotkania po wakacjach.

Indywidualnie opracowujemy program zabawy dla danej grupy

Jeśli prowadzimy zabawę integrującą grupę, która jest w miarę jednorodna – na przykład klasa szkolna czy grupa przedszkolna – z łatwością dobieramy zabawy, które będą emocjonalnie i poznawczo satysfakcjonujące dla dzieciaków w danym wieku.

Podstawą programu, który przygotowujemy na zabawę integracyjną, są:

Rekwizyt w pracy profesjonalnego animatora

 • ANIMATOR – to on jest siłą napędową całej zabawy. Jest osobą życzliwie usposobioną, kreatywną, ale też odpowiedzialną;
 • PRZESTRZEŃ – niezależnie od miejsca, w którym prowadzona jest zabawa, zwracamy uwagę na to, by twórczo wykorzystać wszystkie elementy, które się w niej znajdują;
 • REKWIZYTY – odkrywamy nowe możliwości przedmiotów zwykłych i codziennych, takich jak: chusty, wstęgi, ubrania.

Umiejętne połączenie tych trzech elementów sprawia, że nasze zabawy świetnie spełniają swoje zadanie. Oto kilka przykładów.

1. Bal zapoznawczy

Bal zapoznawczy to bardziej urozmaicony odpowiednik szkolnej dyskoteki, odpowiedni dla młodszych dzieci. Jest spotkaniem bardziej okazałym, a przez to atrakcyjniejszym. Mali uczestnicy balu występują w przebraniach tematycznych lub dowolnych. Mogą w ten sposób zaprezentować siebie, swoje pasje i zainteresowania. Animator z kolei czuwa nad przebiegiem spotkania i zapewnia atrakcje w czasie jego trwania. Mogą to być zabawy taneczne przy muzyce, na przykład tak przez dzieciaki lubiana zumba.

Ciekawym punktem programu będzie poczęstunek w iście balowym stylu:

 • fontanna czekoladowa – z czekoladą mleczną lub/i białą oraz owocowymi przystawkami,
 • kolorowa wata cukrowa – z pewnością urozmaici menu.
 • Maluchom spodoba się też zapewne piniata, która łączy zabawę z łakociami.

2. Ognisko z pomysłem

Ognisko to rozrywka znana i lubiana przez dzieciaki. W zależności od towarzyszących mu atrakcji, będzie trafiało w upodobania różnych grup wiekowych. Ponieważ odbywa się w plenerze, wykorzystujemy wtedy atuty otwartej przestrzeni. Sprawdzą się tu animacje takie jak:

 • zabawy z motywem podróżniczym,
 • sesje zdjęciowe z różnymi motywami przewodnimi,
 • zajęcia przy muzyce.

Opracowując ich program, zwracamy uwagę na to, by rozwijały ciekawość świata.

3. Przygoda w czasie wycieczki

Wycieczki szkolne kojarzą się zwykle z atrakcjami edukacyjnymi typu muzealniczego. Świetną alternatywą dla nich są wycieczki, w które wpisany jest element zabawy – może się ona rozpocząć już w drodze i być kontynuowana na miejscu. W ostatnim czasie powstało wiele miejsc rozrywki, które oferują atrakcyjne pole zabawy lub program zorganizowany we własnym zakresie. Może to być wycieczka dla poszukiwaczy skarbów, wyprawa do krainy krasnoludków czy wróżek. Jako doświadczona animatorka chętnie polecę fajne wycieczki z urozmaiceniami na miejscu i w korzystnej cenie.

Wykorzystujemy dobre pomysły na integrację

Sposobów na integrację jest wiele, warto wykorzystywać te najefektywniejsze, by zapewnić przedszkolakom oraz uczniom – tym młodszym i tym starszym, wspomnienia, dzięki którym z radością będą myśleć o czasie spędzonym z rówieśnikami. Zapraszamy do kontaktu.

Komentarze są wyłączone.