O czym pamiętać podczas zabaw integracyjnych?

szczęśliwe dzieci na urodzinach
Organizowanie urodzin – w domu czy w lokalu?
Marzec 27, 2017
dzieci tańczą na weselu
Dzieci podczas rodzinnych spotkań. Animator na wesele
Kwiecień 10, 2017
dzieci po zabawie integracyjnej

Podczas imprez, w których udział bierze duża grupa dzieci w różnym wieku, rolą prowadzącego jest wykorzystanie animacji, które włączą do zabawy wszystkie dzieci. Zabawy integracyjne poza wymiarem praktycznym mają wiele zalet ważnych z punktu widzenia rozwoju dzieci. O tych zaletach i wytycznych ważnych przy wykonaniu zabaw integracyjnych piszemy w poniższym artykule.


Cel integracji podczas zabaw

Rolą nauczyciela, opiekuna lub animatora jest właściwy dobór animacji (pisaliśmy o tym m. in. w artykule o cechach dobrego animatora). W przypadku kilkuosobowych grup dzieci ważna jest funkcja integracyjna zabaw dla dzieci. Są one dobrym pomysłem na pierwszy dzień w przedszkolu czy jako animacje urodzinowe, gdy nie wszyscy mali goście się znają. Celem integracji jest poznanie się nawzajem, zbudowanie relacji między poszczególnymi dziećmi oraz włączenie do zabawy osób w różnym wieku, nie tylko dzieci. Dzięki temu dzieci rozwijają się społecznie i emocjonalnie.

grupa dzieci podczas zabawy integracyjnejWłaściwie poprowadzone zabawy integracyjne to także doskonały sposób na zaktywizowanie znudzonych dzieci. Wyznaczenie im wspólnego zadania nie tylko zapewni im zajęcie, ale zintegruje je wokół wspólnego celu i zmotywuje do pracy zespołowej. Dzieci będą miały dużo radości z takiej wspólnej zabawy, dzięki czemu w przyszłości łatwiej nawiążą przyjaźnie i unikną agresywnych zachowań.

Integracja grupy dzieci – wskazówki:

  • stosuj rekwizyty integrujące grupę (piłka, chusta animacyjna, kłębek wełny),
  • staraj się zapewnić zajęcie jednocześnie wszystkim uczestnikom animacji,
  • wykorzystuj w zabawach informacje o dzieciach, by łatwiej mogły zapamiętać swoje imiona i poznać się nawzajem (można zorganizować konkurs dla dzieci, sprawdzający ich wiedzę o pozostałych uczestnikach),
  • staraj się kompensować niektóre zachowania dzieci, utrudniające im integrację. Te nieśmiałe dopasowuj do dzieci opiekuńczych, pokazuj im ich mocne strony. Żartownisiom powierzaj absorbujące zadania np. prowadzącego zabawę.

Rodzaje zabaw integracyjnych

Zabawy służące integracji grupy mają w dużej mierze charakter ruchowy, który ułatwia wystąpienie między dziećmi różnych interakcji. Przykładowo powtarzanie przez grupę tych samych gestów, pokazywanych przez prowadzącego, angażuje wszystkie dzieci i daje im takie same szanse na udział w zabawie. Podobnie działają zabawy sportowe, gdzie poszczególne drużyny wykonują serię zadań na czas.

Przykłady zabaw integracyjnych:

  • w mniejszych grupach świetnie sprawdzą się gry wielkoformatowe,
  • gra polegająca na tym, że każdy ma się przedstawić i wymienić np. trzy swoje cechy, które zaczynają się na pierwszą literę imienia,
  • zabawy przy muzyce np. zabawa wykorzystująca krzesła, których jest o jedno mniej niż dzieci. W trakcie muzyki dzieci chodzą dookoła krzeseł, a po jej zatrzymaniu wszyscy siadają. Osoba, dla której zabraknie krzesła, nie bierze dalej udziału. Po każdym zatrzymaniu usuwa się jedno krzesło i kontynuuje zabawę do czasu aż zostaną dwie osoby i jedna z nich zajmie ostatnie krzesło.
  • dzieci łączą się jak domino. Pierwsze dziecko dobiera do siebie kogoś podobnego, mówiąc np., że szuka kogoś, kto też lubi grać w piłkę. Osoba która się zgłosi, łapie tą pierwszą za rękę i również szuka kogoś podobnego. Tak do czasu, aż wszystkie dzieci utworzą krąg.

Zabawy integracyjne mogą być dobrym wstępem do udanej imprezy. Sprawdzą się też jako pomysł na integrację na wycieczce, dzięki któremu wszyscy uczestnicy lepiej się poznają. Wystarczy stworzyć dzieciom odpowiednie warunki i zadbać, by nikt nie czuł się pominięty. Dzięki temu dzieci nauczą się funkcjonować w grupie, a może nawet nawiążą nowe przyjaźnie.

Komentarze są wyłączone.