Domowe atrakcje dla dzieci

przyjęcie urodzinowe dla dzieci
Oryginalne atrakcje dla dzieci
Styczeń 30, 2017
Dziecięcy makijaż na bal karnawałowy
Luty 20, 2017

W sytuacji, gdy nasze pociechy muszą zostać w domu choćby na jedno popołudnie, pojawia się dylemat: co z dzieckiem? Jak zorganizować mu wolny czas? Tutaj z pomocą przychodzą atrakcje, które rozwijają w różnych kierunkach i skutecznie zajmują uwagę na długi czas nie tylko tych najmłodszych.

Dziecko w domu – sytuacja wyjątkowa

W domu dzieci zostają np. z powodu brzydkiej pogody, gdy koledzy są niedostępni lub też z powodu odwołanych zajęć szkolnych. O ile nie mają rodzeństwa są poniekąd skazane na samotność, którą na ogół źle znoszą. Najlepiej wybrać więc zabawy dla dzieci, które pozwolą im spędzić czas ciekawie i jednocześnie z korzyścią, a z pewnością poprawimy im też humor.

Na początek przyjmijmy, że oglądanie telewizji lub granie na konsoli to nie jedyny pomysł na deszczowy dzień. Możliwości jest więcej nawet wśród gotowych rozwiązań. W takich sytuacjach najlepiej jednak sprawdza się własną kreatywność opiekuna. W artykule na temat oryginalnych atrakcji dla dzieci wskazaliśmy kilka zasad, przydatnych przy wymyślaniu zabaw. Przy tej okazji warto do niego zajrzeć.

Atrakcje dla dzieci w domu – wyzwania i rozwiązania

mały zespół muzyczny dzieci na instrumentachZabawy w warunkach domowych wiążą się z ograniczeniami powierzchniowymi i praktycznymi. Rodzicom i opiekunom zależy na tym, aby uniknąć bałaganu i ewentualnych szkód. Na szczęście nie brak odpowiednich rozwiązań.

Praktyczne atrakcje domowe:

  • gotowe materiały:
  1. w przypadku młodszych dzieci atrakcyjną zabawą jest twistowanie baloników, które wymaga zaopatrzenia się w specjalne podłużne balony. Można z nich wykonać ciekawe kształty, co na pewno dostarczy dzieciom wiele radości,
  2. starszym dzieciom można zaproponować naukę języka angielskiego. Dziecko może narysować przedmioty z tej samej kategorii (np. przyborów szkolnych), a następnie znaleźć angielskie odpowiedniki ich nazw,
  • wykorzystanie domowych materiałów:
  1. przebieranki i charakteryzacje – małe dziewczynki chętnie będą się bawić w dorosłe kobiety. Możemy im pozwolić na włożenie obcasów, pomalowanie ust, a następnie urządzić pokaz mody. Dla starszych dzieci atrakcyjne będzie z kolei wykonanie charakteryzacji wiedźmy lub zombi. W Internecie łatwo znajdziemy filmy instruktażowe,
  2. w przypadku młodszych dzieci sprawdzą się atrakcje wykorzystujące muzykę. Tutaj niezmiennie prym wiodą mini playback show dla dzieci, który można poprzedzić przebraniem dziecka w ulubionego wokalistę,
  3. sensoplastyka – ta propozycja wymaga zorganizowania odpowiedniego stanowiska do zabawy. Do jej przeprowadzenia wystarczy kawałek blatu, miska, mąka i woda. Po wymieszaniu składników masę można formować na wiele sposobów. To atrakcja niezwykle korzystna z punktu widzenia rozwoju dzieci.

Atrakcje dla chorego dziecka

Dziecko, które jest zmuszone zostać w domu z powodu choroby, również potrzebuje odpowiedniej zabawy. Jeśli to nie jest konieczne, nie zmuszajmy dziecka do całodziennego leżenia w łóżku i pobawmy się z nim np. w teatrzyk. Razem z dzieckiem można wystawić jego ulubioną bajkę, co wymaga tylu przygotowań, że dziecko będzie miało zajęcie na pół dnia. Jeśli musi zostać w łóżku, można mu zaproponować zabawę w zgadywanie np. w kategorii zwierzątek domowych. Jeśli musimy zostawić dziecko same, dobrą propozycją może być układanie puzzli.

Pobyt dziecka w domu nie musi być dyskomfortem. Dla niektórych z nich znamiona atrakcji mogą mieć nawet wybrane obowiązki domowe. Dla chłopców może to być pomoc tacie w naprawie jakiegoś sprzętu, a dla dziewczynek pomoc w domowych wypiekach. Dzięki tej odrobinie uwagi nie tylko zapewnimy mu zajęcie, ale też zacieśnimy więź z dzieckiem i pokażemy mu, że jest ważne.

Komentarze są wyłączone.