Cechy dobrego animatora

urodziny tematyczne uśmiechnięte dzieci
Popularne motywy imprez dla dzieci
Luty 27, 2017
Zaproszenie na 6 Jubileusz marki
Marzec 7, 2017
animatorka zabawy z dziećmi

Zapewnienie udanej zabawy czy to dzieciom czy dorosłym podczas imprez zorganizowanych, wymaga spełnienia wielu warunków. Organizacja eventów to przedsięwzięcie z jednej strony logistyczne, z drugiej – test osobowości. Pytanie, które cechy decydują o tym, że animatorom udaje się wykonywać ich zadania z sukcesem?

Animator dla dużych i małych – różnice

Korzystanie z pomocy animatora jest częstym rozwiązaniem niezależnie od wieku uczestników. Szukając odpowiedniej osoby, klienci wybierają często animatora z polecenia, który się sprawdził np. na imprezie u znajomych i zdobył ich zaufanie. To dowodzi, że w pracy animatora punktem wyjścia jest dobry kontakt z klientem, w tym zrozumienie jego oczekiwań i właściwe zwerbalizowanie odpowiadającej mu oferty.

zabawa-z-animatoremW artykule o animatorze dla dzieci i dorosłych pisaliśmy, że w zależności od wieku uczestnicy imprez mają inne potrzeby, wynikające z innego momentu rozwoju (związanych z tym innych umiejętności) i sposobu postrzegania świata. Zadaniem animatora jest się do nich dostosować. Na tym polega podstawowa różnica między animatorem dla dzieci, a animatorem dla dorosłych. W zależności od przypadku muszą dobrać odpowiednie animacje. Animator zabaw dla dzieci będzie szukał animacji, które nie tylko zapewniają rozrywkę, ale też uczą. Animator dla dorosłych spróbuje przede wszystkim zintegrować grupę i zapewnić jej rozrywkę.

Przykłady animacji odpowiednich dla różnego wieku:

  • quiz wiedzy z PRL-u to propozycja tylko dla dorosłych, ze względu na posiadane doświadczenia pokoleniowe lub po prostu znajomość tematu,
  • zabawy rytmiczne czy animacje taneczne są odpowiednie przede wszystkim dla dzieci – mają proste zasady i zapewniają rozwój ruchowy .

Cechy wspólne animatora dla dzieci i dorosłych

Podstawowa różnica sprowadza się więc do wiedzy i sposobu jej wykorzystania. Dalej można mówić już raczej o podobieństwach, gdyż cechy przydatne w prowadzeniu animacji dla dzieci sprawdzą się również w pracy z grupą dorosłych. W dużej mierze chodzi o predyspozycje psychologiczne.

Animator czasu wolnego – cechy:

  • lubi ludzi,
  • ma zdolności organizacyjne,
  • empatia – rozpoznaje potrzeby różnych uczestników,
  • elastyczność – na bieżąco dopasowuje animacje do grupy,
  • optymizm i umiejętność zarażenia innych entuzjazmem,
  • pomysłowość – wykorzystuje dostępne, także ograniczone, możliwości.

Zbieżność cech animatora dla dzieci i dla dorosłych oznacza, że ta sama osoba z powodzeniem może się zajmować wszystkimi grupami wiekowymi. W jednym tygodniu może obsługiwać animacje na 40 urodziny, a w innym prowadzić urodziny 5-latka. Oczywiście wymaga to ogromnej elastyczności. Z tego względu animatorzy decydują się na specjalizację w wybranej grupie wiekowej.

Profesja animatora to zajęcie z pogranicza zawodu i talentu. O sukcesie decyduje w dużej mierze osobowość. Nie wystarczy opanowanie repertuaru zabaw. Prawdziwym testem jest np. umiejętność przełamania nieśmiałości lub wręcz niechęci uczestników. Animator musi być też zawsze gotowy na nowe wyzwania, które wymagają jednocześnie refleksu, wyobraźni i zdecydowania. Wbrew pozorom nie każdy się w tym odnajdzie.

Komentarze są wyłączone.