Bezpiecznie ale ciekawie. Atrakcje dla dzieci na ognisku

urodziny na sportowo mecz
Urodziny na sportowo. Jak zachęcić dzieci do aktywności?
Maj 8, 2017
Ekologiczne farby do twarzy i inne naturalne materiały do zabaw
Maj 22, 2017

Ognisko jest atrakcją samą w sobie, ale można je uzupełnić o różne animacje dla dzieci i sprawić, że całe spotkanie będzie niezapomnianym wydarzeniem. Przedstawiamy inspiracje na spotkania z dziećmi przy ognisku.

Okazje do organizacji ogniska

Własna działka lub ogród to doskonała przestrzeń do rozmaitych zabaw dla dzieci. Tutaj możemy też spontanicznie przygotować ognisko. Powodem do jego rozpalenia może być wiosenne lub jesienne porządkowanie ogródka lub rodzinna impreza, podczas której ognisko będzie dobrą alternatywą dla grilla. Jeśli nie dysponujemy własnym terenem zielonym, możemy wynająć miejsce na ognisko na okolicznym campingu. W niektórych miejskich parkach władze wydzielają też specjalne tereny na pikniki, z których można korzystać bezpłatnie.

rysunek ogniska wspomnienie po urodzinachWarto uwzględnić, że dobrym okresem do organizacji ogniska są nie tylko ciepłe miesiące, ale też zima. Odpowiednio przygotowane ognisko może być atrakcją przez cały rok.

Ponieważ ognisko ma sobie duży potencjał jako atrakcja dla dziecka, warto je potraktować jako sposób uświetnienia wyjątkowego wydarzenia w życiu dziecka. Ognisko przygotowane specjalnie na urodziny lub w Dzień Dziecka sprawi, że maluch poczuje wyjątkowość swojego święta.

Inne przykłady okazji do zorganizowania ogniska to:

  • wycieczka połączona z ogniskiem – może być oryginalnym pomysłem na świętowanie Dnia Dziecka (więcej inspiracji na ten temat w osobnym artykule nt. organizacji Dnia Dziecka). Warto zaznaczyć, że wystarczająca może być wycieczka blisko miejsca zamieszkania np. na camping w okolicznym lesie,
  • zimą ognisko może być pięknym zakończeniem kuligu podczas wyjazdu np. do agroturystycznego gospodarstwa.

Przykłady atrakcji dla dzieci na ognisku

Płonące ognisko można doskonale wykorzystać nie tylko do pieczenia kiełbasek i ziemniaków, ale też do poprowadzenia wyjątkowych atrakcji dla dzieci.

Atrakcje z motywem ogniska:

  • ognisko jest doskonałą scenerią dla wspólnego śpiewania. Można przygotować piosenki dla dzieci i nie tylko z motywem ogniska. Idealnie, jeśli ktoś z uczestników gra na gitarze. Jej dźwięki podkreślą wyjątkową atmosferę,
  • przy ognisku można zorganizować zabawy tematyczne. Dobrym przykładem jest motyw Indian, których kultura jest silnie związana z ogniskiem. Możemy przygotować opowieści np. na temat wybranego plemienia indiańskiego, przebrać się w pióropusze i zaaranżować udawane palenie fajki pokoju,
  • wokół ogniska można też poprowadzić animacje taneczne. Wszyscy zebrani mogą utworzyć krąg i w rytmie piosenki chodzić dookoła ogniska, zbliżać się i oddalać.

Podczas wszystkich atrakcji trzeba zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Ustalmy zasady, w tym wyznaczmy bezpieczną odległość od płomieni, i zapoznajmy z nimi dzieci. Za jego rozpalenie i późniejsze utrzymanie również powinien odpowiadać jeden wyznaczony dorosły.

Ognisko to atrakcja z dużym potencjałem i jednocześnie dość łatwa w zorganizowaniu. Brak miejsca nie powinien stanowić wymówki przy jej organizacji. Wystarczy krótkie rozpoznanie możliwości oraz przygotowanie programu atrakcji i impreza dla dzieci gotowa.

Komentarze są wyłączone.