Animacje na rozpoczęcie roku szkolnego, cz. 1: zabawa w przedszkolu

Ekologiczne farby do twarzy i inne naturalne materiały do zabaw
Maj 22, 2017
Animator dla dzieci po rozpoczęci roku szkolnego
Animacje na rozpoczęcie roku szkolnego, cz. 2: zakupy do szkoły
Sierpień 30, 2017
Dzieci bawiące się przed rokiem szkolnym

Początek roku szkolnego to wyjątkowy czas w życiu maluchów oraz ich rodziców, a także wielkie wyzwanie dla opiekunów ze żłobków, przedszkoli czy młodszych klas szkolnych. Jak sprawić, by pierwszy wspólny dzień nie stał się traumatycznym przeżyciem, ale dał się zapamiętać jako początek wspaniałej przygody, która będzie trwała przez następne miesiące? To zadanie dla profesjonalnego animatora, który poprowadzi zabawy dla dzieci i stworzy radosną atmosferę.

Co dla dziecka oznacza koniec lata?

Kiedy zaczyna się rok szkolny, maluchy mają jeszcze głowę pełną wakacyjnej beztroski. Są rozbrykane, skore do zabawy i trudno skłonić je do posłusznego wykonywania poleceń. Brzmi znajomo? Wyobraźmy sobie teraz, że taki malec trafia do przedszkola czy żłobka, gdzie jego dzień jest uporządkowany i podporządkowany obcym mu niekiedy zasadom, które nie pozwalają na swobodę. A pogoda za oknem może być jeszcze słoneczna i zachęcająca do igraszek. Zatem, zamiast od razu narzucać dzieciakom edukacyjny rygor, warto zadbać o to, by przejście między atmosferą wakacji i roku szkolnego, nie było dla nich przykre.

Początek roku przedszkolnego z zabawą w tle

Pierwszy dzień szkoły jest właśnie takim momentem, w którym można dziecku pokazać przyjazny klimat instytucji, do której będzie uczęszczało. A nic nie tworzy klimatu tak dobrze, jak zabawa pełna wrażeń.

Jakie zabawy i jak animujemy?

Zabawy, które proponujemy, zawsze dostosowane są do wieku uczestników oraz okoliczności, w których będą się odbywały. Co innego zaproponujemy, kiedy będziemy bawić się na świeżym powietrzu, a co innego pod dachem.

Początek roku szkolnego w innym świecie

Po pierwsze zadbamy o to, by w przedszkolu, żłobku czy szkole w dniu rozpoczęcia roku stworzyć świat inny niż ten „zwykły”. Będzie bajkowy, czarodziejski, ekscytujący. Może to być kraina elfów, wróżek, piratów, podróżników lub inna, która spodoba się maluchom, z którymi będziemy się bawić. Jesteśmy pod tym względem elastyczni.

W osiągnięciu efektu pomogą nam:

  • wielobarwne przebrania i charakterystyczne rekwizyty,
  • malowanie twarzy i ciała ekologicznymi farbami,
  • wykonanie intrygujących tatuaży z henny czy brokatu.

Energia w ruchu

Jeśli zdecydujemy się na plenerowe animacje z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, wykorzystamy pewnie dmuchamy zamek oraz inne dmuchańce. A jeśli pogoda nie będzie sprzyjała, wykorzystamy mobilny plac zabaw ze zjeżdżalnią, basenem z kulkami i tunelami animacyjnymi.

Nie od dziś wiadomo, że ruch jest dobry, dlatego staramy się aktywizować naszych podopiecznych. Wykorzystujemy do tego muzykę, której towarzyszą elementy zabaw ruchowych i tanecznych, wśród których szczególnym upodobaniem dzieciaków cieszy się zumba. Nie zaszkodzi też trochę słodyczy – zabawie towarzyszyć mogą lubiane przez dzieci słodkości – kolorowa wata cukrowa oraz cukierki zdobywane w czasie zabawy z piniatą.

Od zabawy do zadań poznawczych

W tak przygotowanym, atrakcyjnym dla maluchów świecie, łatwo wprowadzić elementy rozwijające wyobraźnię czy zręczność, a także pobudzające ciekawość, jak: pokazy pasty balonowej, animacje balonowe, animacje piaskiem, demonstracje baniek mydlanych.

Dzieci podczas animacji balonowych

Profesjonalne animacje to więcej niż zabawa.

Zabawa, którą dzieciaki znają z wakacji, może być przeniesiona do placówek edukacyjnych. To pozwala stworzyć pozytywne skojarzenia już na początku roku szkolnego. Gwarantujemy, że po takim rozpoczęciu, maluchy z radością będą maszerowały do swoich żłobków, przedszkoli i szkół.

Animacje na rozpoczęcie roku szkolnego pozwalają:

  • zintegrować grupę,
  • zapoczątkować wieź z opiekunami żłobków, przedszkoli, młodszych klas szkolnych,
  • rozbudzić ciekawość,
  • przekonać najmłodszych, że w przedszkolu też czekają ich fantastyczne chwile.

Takie spotkania z animacjami są coraz modniejsze także dlatego że współcześnie dostrzegamy i wykorzystujemy rozwojowy potencjał zabawy, która służy i sferze emocjonalnej, i intelektualnej.

A może zabawa na zakupach szkolnych?

Zanim jednak maluchy trafią do szkół, przedszkoli i żłobków, będą potrzebowały wyprawek szkolnych. To kolejny moment, w którym zabawa może towarzyszyć rozpoczęciu roku szkolnego – w drugiej części artykułu przeczytasz o zaletach organizacji czasu dla dzieci w sklepach, w których ich rodzice robią zakupy przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Komentarze są wyłączone.