Animacje dla dzieci w różnym wieku

urodziny z animatorem
Zachęcamy do obserwowania naszego Fanpage’a!
Marzec 20, 2017
szczęśliwe dzieci na urodzinach
Organizowanie urodzin – w domu czy w lokalu?
Marzec 27, 2017
dzieci w różnym wieku na imprezie

Wiek dziecka, moment jego rozwoju mają duże znaczenie przy doborze zabaw. Warto o tym pamiętać podczas organizacji imprez, zwłaszcza, gdy uczestnicy są w różnym wieku. Przedstawiamy pomysły na animacje dostosowane do wieku dziecka.


Znaczenie wieku dziecka dla doboru animacji

Dzieci rozwijają się bardzo szybko, każdy rok powoduje kompletną zmianę zainteresowań i nabycie nowych umiejętności. Jeśli między dziećmi są choćby dwa lata różnicy, może się okazać, że różnią się nie tylko oczekiwaniami, ale i możliwościami. Animacje, które sprawdzą się u maluchów, dla starszych dzieci mogą okazać się nudne. Z kolei zabawy przeznaczone dla starszych dzieci dla tych najmłodszych będą zbyt trudne.

dzieci bawiące się na powietrzuOczekiwania najmłodszych:

  • krótki czas trwania jednej animacji,
  • proste zasady gier,
  • możliwość nabycia nowej umiejętności.

Oczekiwania starszych dzieci:

  • możliwość wykorzystania wiedzy,
  • wyzwania związane z większą odpowiedzialnością,
  • zabawy rozłożone w czasie i różnych miejscach (np. gry i zabawy na wycieczce).

Dobry animator jest świadomy tych szczegółów i podczas różnego rodzaju imprez stara się dobierać animacje, uwzględniając wiek wszystkich dzieci (więcej o cechach dobrego animatora w osobnym artykule). Doświadczenie pokazuje, że różnic nie sposób uniknąć. Na przykład podczas urodzin wśród gości są nie tylko rówieśnicy jubilata, ale też rodzeństwo (młodsze lub starsze), kuzyni, dzieci z sąsiedztwa. Jeśli takie urodziny mają być udane, wszystkie dzieci muszą się zaangażować.

Przykłady atrakcji dla dzieci na urodziny

Dzieci w wieku 4 i 5 lat cechują się dużymi zdolnościami motorycznymi i jednocześnie brakiem umiejętności koncentracji na jednej zabawie na dłużej. W ich przypadku sprawdzą się rozmaite, często zmieniane, animacje ruchowe. Starsze dzieci potrzebują większego urozmaicenia. Wybrane dla nich animacje mogą być bardziej skomplikowane.

Urodziny 5-latka – przykładowe animacje:

  • zabawy nawiązujące do znanych dzieciom bajek – tu można zaproponować grę nawiązującą do fabuły bajki lub zabawę polegającą na wcielaniu się w jej bohaterów. Pomysł naśladowania postaci z bajek na urodzinach sprawdza się za każdym razem, pod warunkiem że wybierzemy postaci charakterystyczne i łatwe do pokazania,
  • zabawy z chustą animacyjną – to propozycja dobra na imprezę na świeżym powietrzu, na miękkim, bezpiecznym podłożu. Chusta pozwala zarówno na zabawy pod nią jak i na jej powierzchni. Przykładowo dzieci mogą trzymać różne końce chusty i unosić ją na przemian. W momencie, gdy chusta jest w górze animator wyznacza zadanie, w ramach którego muszą pod nią przebiec wszyscy miłośnicy chomików, a następnie posiadacze czerwonej koszulki. Takie zadanie można powtórzyć góra pięć razy.

Urodziny 9-latka – przykładowe animacje:

  • kalambury – to poważne zadanie może być sposobem na ciekawy konkurs. Kalambury mogą polegać na pokazywaniu haseł lub ich rysowaniu. Można wybrać kategorię haseł: bajki, książki itp.,
  • karaoke dla dzieci – dzieci w tym wieku interesują się już muzyką popularną i mają swoich ulubionych wykonawców. Warto wykorzystać ich piosenki podczas zabawy w karaoke, która pozwoli dzieciom wcielić się w ulubioną gwiazdę.

Dobór animacji do wieku dzieci, w tym zabaw służących integracji wszystkich uczestników, to zadanie osiągalne, zwłaszcza z pomocą profesjonalnego animatora. Jego pomysły to szansa na udaną imprezę urodzinową i nie tylko.

Komentarze są wyłączone.